Cel badania:

Diagnoza poziomu przeciętnych wynagrodzeń oraz pozapłacowych aspektów motywacyjnych w obszarach zawodowych interesujących z perspektywy wyboru ścieżki zawodowej przez studentów PW.

Cele szczegółowe:

CS1. Ogólna charakterystyka rynku pracy województwa mazowieckiego z uwzględnieniem wpływu procesów demograficznych.
CS2. Diagnoza poziomu przeciętnych wynagrodzeń, w tym na stanowiskach interesujących dla studentów PW z perspektywy wyboru przez nich ścieżki zawodowej.
CS3. Diagnoza pozapłacowych aspektów motywacyjnych (benefitów) na stanowiskach interesujących dla studentów PW z perspektywy wyboru przez nich ścieżki zawodowej.

W badaniu wykorzystano takie źródła danych jak:

• BDL GUS.
  • Obwieszczenia i komunikaty GUS.
  • Raport z badania „Pracodawca dla Inżyniera” zrealizowanego przez Dział Badań i Analiz CZIiTT PW oraz Stowarzyszenie Studentów Best w 2020 r. na próbie 745 studentów polskich uczelni technicznych:
    • status zawodowy studentów,
    • długość doświadczenia zawodowego (z wliczeniem staży i praktyk),
    • najważniejsze czynniki przy wyborze pracodawcy.
  • Raport z badania „Monitoring Karier Zawodowych Absolwentów PW” zrealizowanego przez Dział Badań i Analiz CZIiTT PW i Biuro Karier PW w 2020 r. na próbie 3211 absolwentów PW:
    • przeciętne obecne i oczekiwane zarobki absolwentów PW.
  • Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) – dane z 2018 roku o 6428 absolwentach PW w podziale na Wydziały, oraz o 6528 absolwentach PW bez podziału:
    • absolwenci PW w rejestrach ZUS,
    • posiadanie przez absolwentów PW wcześniejszego doświadczenia na rynku pracy,
    • średnie miesięczne wynagrodzenie absolwentów PW ze wszystkich źródeł, w tym w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu,
    • Względny Wskaźnik Zarobków absolwentów PW, w tym w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu.
  • Serwis Pracuj.pl (350 tys. ankiet wypełnionych na portalu zarobki.pracuj.pl w 2019 r.):
    • mediany zarobków brutto na wybranych stanowiskach w 2019 r.
    • najczęściej przyznawane przez pracodawców benefity (dodatki pozapłacowe) na wybranych stanowiskach w 2019 r
  • Serwis Pracuj.pl (na podstawie ankiet wypełnianych na portalu zarobki.pracuj.pl w 2017 i 2018 r.):
    • przeciętne (mediana) zarobki brutto na 10 kierunkach studiów, po których można zarobić najwięcej (2017 r.)
    • przeciętnie (mediana) zarobki brutto w województwie mazowieckim w 2018 r.
    • przeciętne (mediana) zarobki brutto w większych miastach województwa mazowieckiego w 2018 r.

Rezultaty: W wyniku przeprowadzonych prac badawczych opracowano  raport „Wynagrodzenia i pozapłacowe aspekty motywacyjne w obszarach zawodowych interesujących dla studentów PW z perspektywy wyboru przez nich ścieżki zawodowej”,  który został przekazany i  zaprezentowany środowisku akademickiemu (na Radach Wydziałów poszczególnych jednostek), w celu dokonania dalszych pogłębionych analiz służących podnoszeniu jakości kształcenia w Politechnice Warszawskiej.

Kliknij na okładkę, aby otworzyć publikację.

Post Author: Marcin Karolak