Cel główny:
Diagnoza sytuacji osób młodych na rynku pracy województwa mazowieckiego
w 2022 r.

Cele szczegółowe:
CS1. Ogólna charakterystyka struktury osób młodych w Polsce
(z wyszczególnieniem woj. mazowieckiego), z uwzględnieniem wpływu procesów demograficznych oraz pandemii COVID-19.
CS2. Diagnoza sytuacji zawodowej studentów uczelni technicznych w obliczu pandemii COVID-19.
CS3. Charakterystyka absolwentów PW na rynku pracy oraz diagnoza wpływu pandemii COVID-19 na zatrudnienie absolwentów PW w pierwszym roku po ukończeniu studiów.

Źródła danych:

• Główny Urząd Statystyczny (w tym baza BDL, informacje sygnalne, tj. „Koniunktura konsumencka 2022”, „Wpływ epidemii COVID-19 na wybrane elementy rynku pracy w Polsce w II kwartale 2022 r.”, obwieszczenia Prezesa GUS).
  • Raport z badania „Pracodawca dla Inżyniera” zrealizowanego przez Dział Badań i Analiz CZIiTT PW oraz Stowarzyszenie Studentów Best na przełomie lutego i marca 2022 r. na próbie studentów polskich uczelni technicznych uwzględniający:
    • status zawodowy studentów,
    • doświadczenie zawodowe studentów,
    • preferencje dotyczące zatrudnienia,
    • najważniejsze czynniki przy wyborze pracodawcy,
    • zmiany w sytuacji zawodowej jakie wywołała pandemia
      COVID-19.
  • Ogólnopolski system monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów szkół wyższych (ELA) – dane o absolwentach PW w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu dla absolwentów, którzy ukończyli studia w 2020 r.:
    • absolwenci w rejestrach ZUS,
    • doświadczenie na rynku pracy,
    • względny wskaźnik zarobków oraz względny wskaźnik bezrobocia w pierwszym roku po uzyskaniu dyplomu w podziale na wydziały i stopnie studiów.

Rezultaty:  Raport „Sytuacja zawodowa studentów i absolwentów uczelni technicznych, w tym wpływ pandemii COVID-19 na rynek pracy na Mazowszu”

Kliknij na okładkę, aby otworzyć publikację.

Post Author: Marcin Karolak