Opis zadania nr 5

W ramach zadania nr 5 przygotowano bogaty program szkoleń dla pracowników PW mający na celu zwiększanie świadomości niepełnosprawności, przekazanie wiedzy na temat obowiązujących standardów dostępności oraz wyposażenie w umiejętności przydatne w kontakcie z osobami z różnymi niepełnosprawnościami. Tematyka szkoleń dostosowana jest do potrzeb i oczekiwań zgłaszanych przez pracowników dydaktycznych oraz kadrę kierowniczą i administracyjną.

Szkolenia przeznaczone dla nauczycieli akademickich:

1. „Zasady wsparcia edukacyjnego studentów z różnymi niepełnosprawnościami. Prowadzenie zajęć online dla osób ze specjalnymi potrzebami.”
  2. „Uczelnia wyższa wobec zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania”.
  3. „Pierwsza pomoc z uwzględnieniem procedur wobec osób z niepełnosprawnościami”.

Szkolenia przeznaczone dla kadry kierowniczej:

1. „Zarządzanie uczelnią w kontekście tematyki związanej z dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami”.
  2. „Uczelnie a osoby z niepełnosprawnością: tematyka dostępności na uczelni oraz zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami”.
  3. „Zarządzanie nieruchomościami w kontekście potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz przepisów związanych z tematyką dostępności”.
  4. „Procedury przeciwpożarowe i ewakuacyjne studentów oraz pracowników z różnymi niepełnosprawnościami”.

Szkolenia przeznaczone dla lektorów języków obcych:

1. „Prowadzenie lektoratów z języka obcego dla studentów z niepełnosprawnością”.

Co do tej pory udało się zrealizować

Przeprowadzono postępowanie przetargowe i wyłoniono Wykonawców realizujących szkolenia w poniższych tematach:

2. „Uczelnia wyższa wobec zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania”.
  4. „Zarządzanie uczelnią w kontekście tematyki związanej z dostępnością dla osób z niepełnosprawnościami”.
  5. „Uczelnie a osoby z niepełnosprawnością: tematyka dostępności na uczelni oraz zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami”.
  6. „Zarządzanie nieruchomościami w kontekście potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz przepisów związanych z tematyką dostępności”.
  7. „Prowadzenie lektoratów z języka obcego dla studentów z niepełnosprawnością”

Stworzono harmonogram wyżej wymienionych szkoleń z podziałem na semestry akademickie (semestr letni 2022, semestr zimowy 2022/2023, semestr letni 2023). Rozpoczęto realizację szkoleń w semestrze letnim 2022 zgodnie z harmonogramem.\

Trwa postępowanie przetargowe mające na celu wyłonienie Wykonawcy, który zrealizuje szkolenie pt. „Procedury przeciwpożarowe i ewakuacyjne studentów oraz pracowników z różnymi niepełnosprawnościami”.

Okres realizacji zadania:
02.2020-09.2023

Kierownik zadania
mgr Aleksandra Duszyńska
aleksandra.duszynska@pwedu.pl

Korzyści dla OzN

• Zwiększenie świadomości niepełnosprawności wśród kadry dydaktycznej i kierowniczej, dzięki czemu poprawi się komfort komunikacji pracowników i osób z niepełnosprawnościami.
  • Wzrost wiedzy pracowników dydaktycznych na temat zasad wsparcia edukacyjnego, które spowoduje bardziej efektywną i skuteczną pomoc w procesie kształcenia osób z różnymi niepełnosprawnościami.
  • Zapoznanie kadry kierowniczej z obowiązującymi aktami prawnymi i standardami dostępności, dzięki czemu uczelnia będzie w jak największym stopniu spełniać wymogi dostępności cyfrowej, architektonicznej oraz informacyjno-komunikacyjnej.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie NERW2-logo-zestaw-kolor-1-1024x100.jpg