Site Loader
KONTAKT
STRONA ARCHIWALNA - Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW

W marcu 2017 r. członkowie Koła Naukowego Fizyków rozpoczęli naukę modelowania oraz druku 3D w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej. Kurs prowadzony przez dr. inż. Grzegorza Dobrzyńskiego zakładał opanowanie umiejętności modelowania złożonych brył w programie typu CAD, obsługi skanera 3D, a także drukowania na drukarce 3D.

Obecnie zespół 6 studentów z KNF pracuje nad realizacją projektu „Charakteryzacja materiałów stosowanych w druku 3D na potrzeby dozymetrii promieniowania jonizującego”. Podstawowym celem Projektu jest wyznaczenie parametrów dozymetrycznych materiałów, których używa się w druku przestrzennym. W początkowej fazie Projektu zbadano za pomocą tomografa komputerowego niewielkie prostopadłościany i sześciany o różnym stopniu wypełnienia, wydrukowane z dwóch materiałów – PLA i ABS. Po wstępnych badaniach zrezygnowano jednak z druków z ABS i pozostano przy wykorzystaniu PLA, dla którego najlepsze parametry wydruku ustawione w drukarce 3D GATE 3NOVATICA to: prędkość wydruku 80, temperatura stołu 800C, temperatura ekstrudera 2100C oraz ilość podawanego filamentu 104. W czasie dalszych badań wydruków zespół zakłada otrzymać informację o współczynniku osłabienia promieniowania dla szerokiego zakresu energii oraz dla różnych typów promieniowania.

Projekt ma duży potencjał do dalszego rozwoju. Na jego podstawie można kontynuować dwa projekty związane z onkologią (modyfikowanie wiązek terapeutycznych, służące indywidualizacji terapii oraz drukowanie antropomorficznych indywidualnych fantomów w celu weryfikacji dozymetrycznej planu leczenia radioterapeutycznego), oraz jednego związanego z ochroną radiologiczną (stworzenie dozymetrów dedykowanych pomiarom w mieszanych polach promieniowania).

Post Author: Mac Ivan