Jednym z najważniejszych wyzwań dla szkolnictwa wyższego jest dostosowanie oferty programowej uczelni do szybko zmieniających się wymagań rynku pracy. Istotnym wsparciem dla szkół wyższych w tym zakresie jest III oś priorytetowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój – Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju – wdrażana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Nasi przedstawiciele z Działu Badań i Analiz oraz Działu Wsparcia Edukacji wzięli udział w konferencji (10.04), podczas której dyskutowano:

• Czy pieniądze na dydaktykę są efektywnie wykorzystywane? Czy można robić to lepiej?
  • Jakie kompetencje są pożądane przez pracodawców, a jakie posiadają absolwenci szkół wyższych?
  • Jakie są dobre praktyki w zakresie kształcenia kompetencji?
  • Czy programy wsparcia szkolnictwa wyższego są skuteczne?
  • Jak powinny wyglądać przyszłe rozwiązania wspierające szkolnictwo wyższe w Polsce?

Wydarznie otworzył Rektor Politechniki Warszawskiej prof. dr hab. inż. Jan Szmidt a jednocześnie Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Zespół DBA w ramach współpracy z firmą ewaluacyjną Evalu sp. z o.o. opracował raport pt. „Ocena jakości i efektów realizacji III osi priorytetowej PO WER Szkolnictwo wyższe dla gospodarki i rozwoju” (https://www.ncbr.gov.pl/fileadmin/Ewaluacja/POWER/Raport_koncowy_III_OP_PO_WER_EVALU.pdf). Główne wyniki wraz rekomendacjami zaprezentowali, podczas konferencji, Paweł Huras (CZIiTT PW) oraz Cezary Przybył (Evalu Sp. z o.o.).