Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA), w ramach programu SPINAKER – Intensywne Międzynarodowe Programy Kształcenia przyznała Politechnice Warszawskiej finansowanie projektów: „Międzynarodowe szkoły letnie Politechniki Warszawskiej”,  „Szkoły letnie geomatyki i inżynierii lotniczej na Politechnice Warszawskiej”.

• „Międzynarodowe szkoły letnie Politechniki Warszawskiej” (finansowanie w wysokości 716 950,00 zł)

W ramach projektu, podczas pięciu różnych szkół letnich, realizowanych w formule zdalnej lub hybrydowej w dwóch edycjach (lato 2022 r. i lato 2023 r.) wsparciem objętych zostanie ok. 120 studentów zagranicznych. Szkoły letnie dotyczyć będą obszarów elektrotechniki (Wydział Elektryczny), fotoniki i fotowoltaiki (Wydział Fizyki), procesów w łańcuchach dostaw (Wydziałem Transportu wspólnie z Wydział Mechaniczny Technologiczny), a także modelowania procesów (Wydział Zarządzania). Koordynatorem całego projektu jest Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej.

• „Szkoły letnie geomatyki i inżynierii lotniczej na Politechnice Warszawskiej” (finansowanie w wysokości 785,640,00 zł)

Wsparciem objętych zostanie 80 kandydatów na studia, którzy w ramach dwóch szkół letnich: Inżynierii Lotniczej oraz Geomatyki wezmą udział w zajęciach dydaktycznych z zakresu między innymi: mechaniki lotu, aerodynamiki, symulacji systemów lotniczych, wytrzymałości konstrukcji, materiałów lotniczych, nowoczesnych metod wytwarzania, druku 3D, wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych, jak również analizy danych pomiarowych.  Zajęcia praktyczne będą realizowane między innymi w laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych (OBLot) w Przasnyszu oraz w Obserwatorium Geodezyjno-Astronomicznym oraz Centrum Analiz Geoprzestrzennych i Obliczeń Satelitarnych (CENAGIS).

Efekty realizacji projektów przełożą się na wzrost zainteresowania ofertą edukacyjną PW wśród studentów zagranicznych, zwiększenie rozpoznawalności PW na arenie międzynarodowej, a także na poszerzenie oferty intensywnych programów kształcenia w przyszłości.

Program jest finansowany z projektu pozakonkursowego nr POWR.03.03.00-00-PN16/18 pt. „Wsparcie zdolności instytucjonalnej polskich uczelni poprzez tworzenie i realizację międzynarodowych programów studiów” w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.

Informacja o wynikach naboru dostępna jest: https://nawa.gov.pl/instytucje/spinaker-intensywne-miedzynarodowe-programy-ksztalcenia/poprzednie-nabory/edycja-2020/wyniki-naboru