6 czerwca 2017 roku w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej (CZIiTT PW) odbędzie się I Konferencja Platformy InterBioMed PW pt. „Człowiek i Robot: Szansa czy konflikt w środowisku medycznym?”

Platforma Bioinżynierii i Biotechnologii „InterBioMed PW” oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii (CZIiTT PW) Politechniki Warszawskiej we współpracy z Constance Care Centrum Rehabilitacji oraz Warszawskim Uniwersytetem Medycznym organizuje konferencję interdyscyplinarną, poświęconą rozwojowi medycyny rehabilitacyjnej, a w szczególności wykorzystaniu robotyki i automatyki.

Związki pomiędzy człowiekiem i maszyną/robotem dotyczą to nie tylko nowoczesnego przemysłu i usług, ale w coraz większym stopniu również zaopatrzenia medycznego, opieki i rehabilitacji pacjenta. W ostatnim 20-leciu pojawiło się dużo systemów robotycznych używanych w procesie rehabilitacji schorzeń neurologicznych. Metody te są wciąż mało znane, mało rozpropagowane. W trakcie trwania seminarium przybliżone zostaną wpływy robotyki na neuroplastyczność rdzenia i mózgu, zastosowanie robotyki w rehabilitacji neurologicznej.

Uczestnicy zapoznają się takżej jednym z najnowszych osiągnięć techniki, pierwszym na świecie systemem robotycznym do terapii rehabilitacyjnych  sterowanym bezpośrednio układem nerwowym człowieka – Hybrid Assistive Limb – HAL® System. Pokazane zostaną spektakularne osiągnięcia i efekty zrealizowane przy jego użyciu oraz system rehabilitacji pacjentów z urazami kręgosłupa, opracowany na Politechnice Warszawskiej.

Konferencja jest współorganizowana przez konsorcjum:

Instytut Badań Stosowanych Politechniki Warszawskiej Sp. z o. o., Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii PW oraz PIAP-ScienTech Sp. z o.o. realizujące projekt Inkubator Innowacyjności +

PROGRAM KONFERENCJI:

9:00 – 10:00    REJESTRACJA, POWITALNA KAWA

10:00 – 10:20     OTWARCIE  (Aula, sala 1.01)

Sesja I.     Robotyka w medycynie jako integralna składowa polityki zdrowotnej:  nieunikniona konieczność czy zagrożenie?

(prowadzący: Prof. Brzózka, Prof. Rzymkowski)

10:20 – 10:40    Dr Krzysztof Mianowski (Wydział MEiL PW)

Perspektywy robotyki medycznej jako element rozwoju technologicznego w medycynie

10.40 – 11.00        Prof. nadzw dr hab. n med. Małgorzata Łukowicz, Kierownik Kliniki Rehabilitacji Instytut „Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka”, Kierownik Katedry Rehabilitacji,

Wydział Rehabilitacji Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie

Reedukacja chodu u pacjentów po urazie rdzenia  – stan aktualny i perspektywy

11.00 – 11.20        Doc. dr hab.  Beata Tarnacka,  Kierownik  Kliniki Rehabilitacji,  I Wydział lekarski Warszawskiego  Uniwersytetu  Medycznego

Neuroplastyczność – czy ta powszechna cecha neuronów może stanowić o obliczu nowoczesnej rehabilitacji

11.20 – 11.45        Dr. Dennis Grasmücke, Universitätsklinik Bergmannsheil Bochum

11.45 – 12.15        Jorgen R. Jorgensen, Physiotherapist, Center for Rehabilitation of Brain Injury, University of Copenhagen

Bodyweight supported training after ABI.

12.15 – 12.40    Yoshihiro  Yasunaga , Cyberdyne Inc .

What is HAL ? Usage of HAL® in Japan.

12.40 – 13.00     Przedstawiciele kół naukowych  PW/WUM

Punkt widzenia młodego pokolenia na współistnienie ludzi i maszyn w aspekcie najnowszych osiągnięć technologicznych w medycynie

13.00 – 13.10    Paweł Zych, IBS PW sp. z o.o.

Szansa dla obiecujących wynalazków PW czyli Inkubator Innowacyjności +

13:10 – 14.10    LUNCH (Hall Główny)

Sesja II.           Robotyka rehabilitacyjna w medycynie klinicznej (prowadzący:   Prof. Łukowicz)

14.10 – 15.10    Warsztaty  (Hall Główny):

Constance Care / prof. M.Łukowicz / Cyberdyne Inc.- Mr. Yoshihiro Yasunaga

Kliniczne doświadczenia  rehabilitacji pacjentów z URK przy użyciu neurologicznie sterowanego systemu HAL – Prezentacja Systemu HAL

15.10 – 15.40    Warsztaty (Hall Główny) :

Egzotech Luna EMG – Politechnika Śląska w Gliwicach

15.40 – 16.00    Dr Krzysztof Mianowski (Wydział MEiL PW), Wojciech Kaczmarek, Prezes, BIO.MORPH sp. z o.o.

Robotyka rehabilitacyjna – nowoczesna technologia i szanse na polski wkład – Prezentacja Systemu rehabilitacji pacjentów z urazami kręgosłupa

16.00 – Dyskusja panelowa, pytania i odpowiedzi, podsumowanie (Aula)

Prosimy o wypełnienie krótkiego formularza rejestracyjnego

Udział w konferencji jest bezpłatny.